N. 1701118 - A 2026 S 0001 L (d46caca6-7a42-4d26-85c6-3e1528f40e8f) Please find hereby the details of the selected belgian public market
Tuesday, July 28, 2026
Subject: Raamcontract ‘Opmaken van ontwerpen voor diverse projecten waterbeheer voor ambtsgebied van de buitendienst Antwerpen, Leuven en Hasselt’
Please find hereby the details of the selected belgian public market
Short description
: Onderhavige opdracht beoogt de opmaak van ontwerpstudies voor de realisatie van diverse projecten inzake integraal waterbeleid, gericht op het halen van een goede ecologische toestand in waterlopen, het verbeteren van de structuurkenmerken, het verbeteren van de waterkwaliteit, het tegengaan van verdroging, het tegengaan van overstromingsschade en het versterken van de waterbeleving. Daartoe werken de VMM en diverse andere partners samen om via een brongerichte en gecoördineerde aanpak van knelpunten langs Vlaamse en daarop aansluitende lokale waterlichamen te komen tot oplossingen. De opdrachten hebben betrekking op relatief kleine ingrepen zoals bvb. oeverherstel en -versteviging, plaatselijk herprofileren van oevers, aanleg van dijkjes, afbraakwerken, kleine ingrepen binnen de bedding (stroomdeflectoren, steenbestortingen, …), enz. … . Middels deze opdracht wenst het bestuur vlot te kunnen anticiperen op onverwachte situaties en opportuniteiten waarvoor de opmaak van ontwerpplannen en vergunningsaanvragen noodzakelijk is. - uitvoeren van topografische opmetingen. - opmaak van een voortoets i.h.k.v. passende beoordeling; - opmaak van een passende beoordeling; - opmaak van verscherpte Natuurtoets; - opmaak van ontwerptekeningen; - opmaak van een omgevingsvergunningsdossier voor stedenbouwkundige handelingen; - opmaak van een omgevingsvergunningsdossier voor vegetatiewijzigingen; - opmaak van een veiligheidscoördinatie ontwerp.
| N. 1701118 (d46caca6-7a42-4d26-85c6-3e1528f40e8f) | |
| File reference number: | A 2026 S 0001 L |
| Date published: | 16/07/2026 |
| Due date: | 28/08/2026 |
| Type: |
competition cn-standard (16) Contract notice – general directive, standard regime |
| Type of procedure: | Open procedure |
| Market type: | Services |
| Region: | Antwerp |
| Public authority
: Vlaamse Milieumaatschappij, Dr De Moorstraat 24-26, 9300 Aalst BEL +32 53726445 |
|
| Publication JOUE: | No |
| Publication BDA: | Yes |
| Send Eten: | No |
| Forum: | No |
| Use Eauctions: | No |
| Use Eawarding: | No |
| Notice terms of reference documents: | No |
| Notice accompanying documents: | Yes |
| Tender opened/appended by Govex: | Yes |
| Added info by Govex: | No |
Criterias
AWARD
LOT-0001
price (60) - Het bedrag dat in rekening gebracht wordt voor dit criterium is het totaalbedrag, inclusief BTW. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
LOT-0001
price (60) - Het bedrag dat in rekening gebracht wordt voor dit criterium is het totaalbedrag, inclusief BTW. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
AWARD
LOT-0001
quality (30) - Aanpak van de opdracht. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
LOT-0001
quality (30) - Aanpak van de opdracht. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
AWARD
LOT-0001
quality (10) - Capaciteiten en meerwaarde projectteam, belast met de uitvoering van de opdracht. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
LOT-0001
quality (10) - Capaciteiten en meerwaarde projectteam, belast met de uitvoering van de opdracht. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
Extracts
Belgium: Architectural, construction, engineering and inspection services
Raamcontract ‘Opmaken van ontwerpen voor diverse projecten waterbeheer voor ambtsgebied van de buitendienst Antwerpen, Leuven en Hasselt’
Contract or concession notice – standard regime
1. Buyer
1.1 Buyer
Official name: Vlaamse Milieumaatschappij
Legal type of the buyer: Central government authority
Activity of the contracting authority: Environmental protection
2. Procedure
2.1 Procedure
Title: Raamcontract ‘Opmaken van ontwerpen voor diverse projecten waterbeheer voor ambtsgebied van de buitendienst Antwerpen, Leuven en Hasselt’
Description: Onderhavige opdracht beoogt de opmaak van ontwerpstudies voor de realisatie van diverse projecten inzake integraal waterbeleid, gericht op het halen van een goede ecologische toestand in waterlopen, het verbeteren van de structuurkenmerken, het verbeteren van de waterkwaliteit, het tegengaan van verdroging, het tegengaan van overstromingsschade en het versterken van de waterbeleving. Daartoe werken de VMM en diverse andere partners samen om via een brongerichte en gecoördineerde aanpak van knelpunten langs Vlaamse en daarop aansluitende lokale waterlichamen te komen tot oplossingen. De opdrachten hebben betrekking op relatief kleine ingrepen zoals bvb. oeverherstel en -versteviging, plaatselijk herprofileren van oevers, aanleg van dijkjes, afbraakwerken, kleine ingrepen binnen de bedding (stroomdeflectoren, steenbestortingen, …), enz. … . Middels deze opdracht wenst het bestuur vlot te kunnen anticiperen op onverwachte situaties en opportuniteiten waarvoor de opmaak van ontwerpplannen en vergunningsaanvragen noodzakelijk is. - uitvoeren van topografische opmetingen. - opmaak van een voortoets i.h.k.v. passende beoordeling; - opmaak van een passende beoordeling; - opmaak van verscherpte Natuurtoets; - opmaak van ontwerptekeningen; - opmaak van een omgevingsvergunningsdossier voor stedenbouwkundige handelingen; - opmaak van een omgevingsvergunningsdossier voor vegetatiewijzigingen; - opmaak van een veiligheidscoördinatie ontwerp.
Procedure identifier: e57ae5d1-1e3a-486f-92df-65562e16a4da
Internal identifier: A 2026 S 0001 L
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
2.1.1 Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
2.1.2 Place of performance
Country subdivision (NUTS): Arr. Antwerpen (BE211)
Country: Belgium
2.1.2 Place of performance
Country subdivision (NUTS): Arr. Leuven (BE242)
Country: Belgium
2.1.2 Place of performance
Country subdivision (NUTS): Arr. Hasselt (BE224)
Country: Belgium
2.1.4 General information
Legal basis:
Directive 2014/24/EU
2.1.6 Grounds for exclusion
Sources of grounds for exclusion: Procurement Document
5. Lot
5.1 Lot: LOT-0001
Title: A 2026 S 0001 L - 1
Description: Raamcontract ‘Opmaken van ontwerpen voor diverse projecten waterbeheer voor ambtsgebied van de buitendienst Antwerpen, Leuven en Hasselt’.
Internal identifier: 1
5.1.1 Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5.1.2 Place of performance
Country subdivision (NUTS): Arr. Antwerpen (BE211)
Country: Belgium
Additional information:
5.1.2 Place of performance
Country subdivision (NUTS): Arr. Leuven (BE242)
Country: Belgium
Additional information:
5.1.2 Place of performance
Country subdivision (NUTS): Arr. Hasselt (BE224)
Country: Belgium
Additional information:
5.1.3 Estimated duration
Duration: 1 Year
5.1.6 General information
Reserved participation: Participation is not reserved.
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): no
5.1.7 Strategic procurement
5.1.9 Selection criteria
Sources of selection criteria: Procurement Document
5.1.10 Award criteria
Criterion:
Type: Price
Description: Het bedrag dat in rekening gebracht wordt voor dit criterium is het totaalbedrag, inclusief BTW. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
Category of award weight criterion: Weight (points, exact)
Award criterion number: 60
Criterion:
Type: Quality
Description: Aanpak van de opdracht. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
Category of award weight criterion: Weight (points, exact)
Award criterion number: 30
Criterion:
Type: Quality
Description: Capaciteiten en meerwaarde projectteam, belast met de uitvoering van de opdracht. Dit gunningscriterium wordt nader omschreven in het bestek.
Category of award weight criterion: Weight (points, exact)
Award criterion number: 10
5.1.11 Procurement documents
Address of the procurement documents: https://www.publicprocurement.be/publication-workspaces/d46caca6-7a42-4d26-85c6-3e1528f40e8f/documents
5.1.12 Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Dutch
Electronic catalogue: Not allowed
Advanced or qualified electronic signature or seal (as defined in Regulation (EU) No 910/2014) is required
Deadline for receipt of tenders: 28/08/2026 10:00 +02:00
Duration during which the tender must remain valid: 120 Day
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: yes
Electronic payment will be used: yes
5.1.15 Techniques
Framework agreement:
Framework agreement, without reopening of competition
Maximum number of participants: 1
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16 Further information, mediation and review
Review organisation: Raad van State
Information about review deadlines: De termijnen voor beroep worden nader omschreven in het bestek.
8. Organisations
8.1 ORG-0001
Official name: Vlaamse Milieumaatschappij
Registration number: 0887290276_5721
Postal address: Dr De Moorstraat 24-26
Town: Aalst
Postcode: 9300
Country subdivision (NUTS): Arr. Aalst (BE231)
Country: Belgium
Email: _hidden_@vmm.be
Telephone: +32 53726445
Fax: +32 53711078
Roles of this organisation:
Buyer
8.1 ORG-0002
Official name: FOD Beleid en Ondersteuning
Registration number: BE001
Postal address: Simon Bolivarlaan 30, bus 1
Town: Brussel
Postcode: 1000
Country subdivision (NUTS): Arr. de Bruxelles-Capitale/Arr. Brussel-Hoofdstad (BE100)
Country: Belgium
Email: _hidden_@publicprocurement.be
Telephone: +32 2 740 80 00
Roles of this organisation:
TED eSender
8.1 ORG-0003
Official name: Raad van State
Registration number: 0931.814.266
Town: Brussel
Postcode: 1040
Country subdivision (NUTS): Arr. de Bruxelles-Capitale/Arr. Brussel-Hoofdstad (BE100)
Country: Belgium
Roles of this organisation:
Review organisation
Notice information
Notice identifier/version: a261acf0-1e12-4c98-bfcc-bc28fa782e76 - 01
Form type: Competition
Notice type: Contract or concession notice – standard regime
Notice dispatch date: 16/07/2026 00:00 +02:00
Notice dispatch date (eSender): 16/07/2026 00:00 +02:00
Languages in which this notice is officially available: Dutch